Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl

Egipt - Wyżywienie

(Strony) > > > Wyżywienie

Ulubione posiłki egipskie

Co prawda egipska kuchnia nie jest tak sławna, jak dla przykładu turecka, czy libańska, ale także jest interesująca i smaczna. Jest przeważnie arabska i zgodna z przepisami islamskimi. Większość jej dań nie zmieniła się specjalnie od czasów antycznych.

Najważniejszym, składnikiem egipskiego posiłku jest chleb, który zwykle powstaje z mieszanki zwykłej i pełnoziarnistej mąki, pieczony na otwartym ogniu. Miejscowi wypełniają go jedzeniem (mięso).

Ulubione są także tzw. mezze. Może to być sałata przygotowana ze świeżych warzyw, papryki, bakłażanów i dopełniona mielonym mięsem.

Jednak do najbardziej ulubionych przysmaków egipskiej kuchni należy kofta i kebab. Kofta to mielona i grillowane mięso polane ostrym sosem. Kebab w większości robiony jest z jagnięciny, której kawałki grillowane są na szpikulcu. Zasadniczo oba te mięsa sprzedaje się na wagę. Ulubione w tych regionach są ryby i owoce morza.

Najbardziej znanym egipskim deserem jest baklawa. Przygotowuje się go z ciasta przekładanego wielowarstwowo orzechami moczonymi w miodzie. Całość zapieka się, a następnie tnie w romby, trójkąty, kwadraty i inne formy, po czym polewa lukrem lub syropem zrobionym z wody, cukru i soku cytrynowego. Górę posypuje się rozdrobnionymi, niesolonymi orzeszkami pistacjowymi.

Innym specjałem egipskim jest Ummi-Ali, w którym warstwy ciasta przekładane są orzeszkami i rodzynkami moczonymi w słodkim mleku.

Napoje egipskie

Bardzo mocną i słodką herbatę w tradycyjnych restauracjach podaje się w szklankach. Kawa podawana jest w małych filiżankach i z zasady jest ona parzona po turecku. Podobnie jak i herbata, także jest ona bardzo słodka.

Piwo Stella ważone jest w Kairze od ponad stu lat. Na wybrzeżu Morza Czerwonego w Al.- Gounie waży się konkurencyjny napój o nazwie Saqqara. Egipskie wina nie były wcześniej uważane za smaczne, ale w ostatnich latach ich jakość znacznie się poprawiła.

Orzeźwić może także napój jakim je karkadai, który przygotowuje się malwy lub zabaadi, czyli jogurt ubity z zimną wodą i solą. Ulubione są świeże soki, które można zakupić także na ulicy.

Rozsądnie jest wystrzeganie się picia wody z kranu!

Jak i gdzie się najeść w Egipcie

Tak jak i w wielu innych krajach, także w Egipcie przekonamy się, iż najlepiej jest w domu. Niestety, nie mamy tutaj szansy na domowe jedzenie. Jeżeli ktoś Panstwa zaprosi, to wypada wręczyć gospodarzom mały prezent. Pamiętać jednak należy o zasadach islamu. Ludzie jadają tutaj o późniejszej porze, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Głównym posiłkiem dnia jest obiad, który podawany jest około godziny 14. Dobre restauracje poznamy po tym, że jest tam wielu miejscowych. Można polubić także szybkie posiłki, które z typowym Fast Food nie mają nic wspólnego. Egipskie dania uliczne są tanie, a przy tym bardzo smaczne.

Jeżeli będziemy pić i jeść siedząc na dywanie, to zawsze należy zdjąć buty. Podczas Ramadanu na ulicach nic nie zjemy, a wtedy pozostają restauracje hotelowe.

Najnowsze informacje...

19.07.2012 Mumifikacja
22.05.2012 Sfinks
20.04.2012 Golf v Egipcie

Ostatnio na forum...

20.03.2012 Wycieczki fakulatywne
18.01.2012 Hurghada 22.04.11
18.01.2012 Zemsta Faraona?
26.10.2011 Egipt-swietny kontakt!!!!
13.08.2011 przejazdy busem w Egipcie

Najnowsze zdjęcia...

Kair nocą
hotel w czasie
świątynia
Nil
Sfinks