Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl

Egipt - Transport

(Strony) > > > Transport

Dojazd do Egiptu

Samolot

Droga lotnicza jest najłatwiejsza i najszybsza, by dotrzeć do Egiptu z Europy. Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od tego z kim polecimy, w jakim terminie, dokąd, bezpośrednie czy z przesiadkami. Aktualnie z Warszawy nie ma regularnych lotów, a jedynie czartery. Dobre i atrakcyjne cenowo są połączenia z Niemiec.

Aktualną ofertę biletów lotniczych znajdziemy na stronie internetowej: www.invia.pl.

W Egipcie jest około 90 lotnisk, ale tylko niektóre mają status międzynarodowych. Z Europy bezpośrednio można lecieć do Kairu, Aleksandrii, Luksoru, Asuanu, Skarm el Sheik, Hurgardy, Taby i w okolice Mars Alam.

Podróże po Egipcie

Pociąg

Egipskie koleje są państwowe i mają długą tradycję. Z Asuanu do Kairu oraz z powrotem można podróżować wagonem sypialnym, który obsługuje prywatna firma. Główne linie kolejowe znajdują się w okolicach Nilu oraz między Aleksandrią i Kairem. Długość całkowita egipskich linii kolejowych wynosi ponad 5000 kilometrów. Podróżowanie koleją jest stosunkowo tanie. Wagony państwowych kolei są już w takim stanie, że należy im się już modernizacja.

Autobus

Egipt ma bardzo gęstą sieć autobusową, co ułatwia dotarcie z jednego miasta do drugiego. Niestety, autobusy bywają często przepełnione do granic możliwości. Nie dotyczy to jednak autobusów kursujących pomiędzy miejscowościami. W tym przypadku natrafimy na luksusowe pojazdy wyposażone w klimatyzację.

Także i ten transport nie jest drogi, ale ceny biletów mogą się różnić nawet na tej samej trasie, gdyż uzależnione jest to od jakości autobusu. Im więcej zapłacimy, tym większy komfort jazdy. Na krótkie odcinki biletów się nie sprzedaje i trzeba je zakupić na dłuższą trasę. W bilety należy się zaopatrzyć wcześniej przed podróżą.

Autobusy i minibusy oferują transport po Kairze i Aleksandrii. Mając wybór, warto skorzystać z minibusa, bo ta podróż będzie znacznie przyjemniejsza. Jest to także większe bezpieczeństwo i większa szansa na wysiadanie, bo miejskie autobusy bywają przepełnione.

Statek

Podróżowanie statkiem po Nilu to niezapomniana przygoda. Istnieje możliwość wyboru wielu typów statków, a wszystko uzależnione jest od zasobów naszego portfela i oczekiwań. Najbardziej uczęszczanym odcinkiem jest ten pomiędzy Luksorem a Asuanem. Taką wyprawę wypełnia atrakcyjny program – zwiedzanie zabytków i wypoczynek. Wszystko uzależnione jest od długości trwania. Wieczorem organizowane są różne zabawy. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem kryminałów i Agaty Christie, to powinien wybrać się na wyprawę parowcem ze wspomnieniami słynnego detektywa Herkulesa Poirot’a.

Autem

Przyjazd do Egiptu własnym autem wymaga pokonania wielu biurokratycznych barier i pieniędzy. W Egipcie nie obowiązuje tzw. zielona karta i dlatego należy na miejscu opłacić dodatkowe ubezpieczenie. Korzystnie jest przyjechać tutaj samochodem wyposażonym w silnik wysokoprężny i napęd czterech kół. Dobrze jest także wiedzieć, ile będą nas kosztowały części zamienne w przypadku naprawy pojazdu.

Kraj ten można zwiedzić samochodem wypożyczonym na miejscu. Do tego niezbędne będzie międzynarodowe prawo jazdy i ukończenie 25 roku życia. Niektóre wypożyczalnie udostępniają auta w jednym kierunku, a inne także z kierowcą.

W Egipcie obowiązuje ruch prawostronny, a znaki drogowe są podobne do europejskich. Zalecamy raczej jazdę w dzień, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pieszych, którzy lubią nieoczekiwanie wybiegać na jezdnię. Korzystanie z auta, to mniejsze wydatki na podróże, bo paliwo jest tutaj bardzo tanie.

Taxi

Podróżowanie taksówkami na terenie dużych miast jest bardzo wygodne. W Kairze i Aleksandrii jest ich wyjątkowo dużo. Zawsze przed rozpoczęciem podróży warto zapytać kierowcę o koszt przejazdu z miejsca A do miejsca B. Jeżeli będzie chciał od nas za dużo, to zawsze istnieje możliwość skorzystania z tańszej konkurencji. Płacić należy dopiero po dojeździe na miejsce. Nie należy być także zaskoczonym obecności w taksówce innego pasażera, bo to tutaj normalna praktyka kierowców.

Metro i tramwaj

Metro w Kairze jest wyjątkiem nie tylko na terenie Egiptu, ale i także w całej Afryce. Tramwaje spotkamy w Kairze i Aleksandrii.

Najnowsze informacje...

19.07.2012 Mumifikacja
22.05.2012 Sfinks
20.04.2012 Golf v Egipcie

Ostatnio na forum...

20.03.2012 Wycieczki fakulatywne
18.01.2012 Hurghada 22.04.11
18.01.2012 Zemsta Faraona?
26.10.2011 Egipt-swietny kontakt!!!!
13.08.2011 przejazdy busem w Egipcie

Najnowsze zdjęcia...

Kair nocą
hotel w czasie
świątynia
Nil
Sfinks