Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl

Egipt - Piramidy w Gizie

(Strony) > > > Piramidy w Gizie

Jeżeli zdecydujemy się zwiedzić piramidy w Gizie, to należy pamiętać, iż stanowią one najstarsza atrakcję turystyczną na świecie. Ich historia jest wyjątkowo długa, bo w okresie narodzin Chrystusa miały one już 2,5 tys. lat. Są one wciąż jedynym cudem starożytnego świata, który przetrwał do naszych czasów. Ich kształty od pradziejów skrywają tajemnice. Przypuszcza się, iż były to budowle, które postawili faraonowie i miały spełniać rolę wspaniałych grobów. Zagadką jest, dlaczego w ich wnętrzu nie znaleziono żadnych śladów ciał ówczesnych władców. W piramidzie Cheopsa znaleziono trumnę, która była we wnętrzu pusta.

Długo panowało przekonanie, iż piramidy budowali niewolnicy. Jednak w ostatnich latach naukowcy doszli do tego, iż był to efekt pracy robotników, którzy w tych czasach nie mieli pracy.

Piramida Cheopsa (Chufu, Khufu) jest największą piramidą w Egipcie. Zbudowana została z 2,5 mln bloków kamiennych o łącznej masie 6 mln ton. Pierwotna długość boku podstawy wynosiła 230 m, wysokość 146,6 m, kąt nachylenia ścian 51 stopni i 50 sekund. Ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Jednak biały wapień został w późniejszym okresie zerwany i wykorzystany do budowy pałaców. Rdzeń piramidy wzniesiono z ciosów miejscowego wapienia. Jej budowa została ukończona w 2570 r. p.n.e. i jest to najstarsza budowla w Gizie.

Piramida Chefrena ma wysokość 137 m, piramida Mykerinosa to tylko 65 metrów wysokości. Wokół tych piramid pobudowano szereg mniejszych, przeznaczonych na grobowce królów i dostojników państwowych.

Sfinks w Gizie

Piramida Chefrena wyróżnia się ustawioną obok niej, przy dolnej świątyni grobowej, monumentalną rzeźbą Sfinksa. Został on wyrzeźbiony w olbrzymim bloku skalnym. Sfinks ma ciało lwa i głowę faraona osłoniętą szeroką chustą nemes . Rzeźba ma długość 57 m i wysokość 20 m. Jest to pierwsza, monumentalna rzeźba w sztuce egipskiej. Późniejsze świątynie były zdobione potężnymi posągami władców ustawianych najczęściej po obu stronach wejścia. We wnętrzu dolnej świątyni grobowej odnaleziono posąg Chefrena wykonany z ciemnego diorytu. Przedstawia on faraona siedzącego na tronie. Nogi tronu zostały wyrzeźbione jako figury lwa, a sam tron zdobiony jest reliefem przedstawiającym heraldyczny emblemat Sema-taui, symbolizujący połączenie Obu Krajów, Górnego i Dolnego Egiptu. Głowę Chefrena obejmują skrzydła Horusa, który chroni władcę. Rzeźba ta znajduje się w Muzeum w Kairze.

Najbardziej oryginalny wystrój wnętrz zachował się w piramidzie Mykerinosa. Zachowane w dolnej świątyni rzeźby przedstawiają króla wraz z boginią Hathor z krowimi rogami obejmującymi tarczę słoneczną i uosobieniem jednego z nomów egipskich. Triady Mykerinosa, to najstarsze zachowane w Egipcie kompozycje trzech postaci. W grobowcu znaleziono także posąg Myrekinosa z jego żoną. Jest to nietypowe, jak na kanon egipski przedstawienie postaci. Artysta nie tylko zrównał wzrostem króla i królową, ale ukazał zażyłość pomiędzy małżonkami poprzez gest, w którym królowa obejmuje króla prawą ręką.

Do piramid można dojechać klimatyzowanym autobusem lub minibusem. Najbardziej dogodne jest połączenie z Kairu. Ze stolicy można dojechać także taksówka, ale wcześniej warto ustalić cenę, która nie powinna przekroczyć 20 funtów egipskich.

Najnowsze informacje...

19.07.2012 Mumifikacja
22.05.2012 Sfinks
20.04.2012 Golf v Egipcie

Ostatnio na forum...

20.03.2012 Wycieczki fakulatywne
18.01.2012 Hurghada 22.04.11
18.01.2012 Zemsta Faraona?
26.10.2011 Egipt-swietny kontakt!!!!
13.08.2011 przejazdy busem w Egipcie

Najnowsze zdjęcia...

Kair nocą
hotel w czasie
świątynia
Nil
Sfinks