Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl

Egipt - Kair

(Strony) > > > Kair

Kair jest największym miastem i stolicą Egiptu. Z liczbą 20 mln mieszkańców zaliczany jest do największych metropolii świata.

Historia Kairu

Pierwszą osadą położoną prawie w tym samym miejscu co dzisiejszy Kair, był rzymski fort, założony w 150 r. n.e.

Wokół fortu urosło małe miasto, zamieszkane przez Koptów. W 642 roku arabskie wojska (pod przywództwem Amr Ibn al-Asa) zdobyły twierdzę i umocniły ją. Miasto zaczęło się szybko rozwijać. Niedługo powstał tu pierwszy w Afryce meczet. Była to główna siedziba sił zbrojnych Umajjadów i Abbasydów.

Powoli mała osada urosła w duże miasto. Od 973 roku był stolicą kalifatu fatymidzkiego. W tym samym roku został założony meczet Al-Azhar. Miasto szybko stało się centrum filozofii i nauki. Uniwersytet Al-Azhar stał się głównym centrum nauk Mahometa. Następni władcy rozbudowali uniwersytet. W 1517 roku Kair został opanowany przez imperium osmańskie.

Egipt został podbity przez wojska Napoleona w 1798 roku. Francuska okupacja w tym mieście (i w całym Egipcie) zakończyła się szybko, bo 3 lata później. Pierwszą oznaką kopiowania wzorców z zachodu była budowa linii kolejowej z miasta do Aleksandrii w 1851 roku. Duże znaczenie miało także rozpoczęcie budowy Kanału Sueskiego, gdyż coraz więcej Europejczyków zaczęło mieszkać w Kairze. Później nastąpił wielki boom ekonomiczny, związany z handlem bawełną. Kiedy otwarto Kanał Sueski w 1869 roku, coraz więcej zagranicznych turystów gościło w Kairze.

Zamiast odrestaurować stare miasto, Muhammad Ali wolał stworzyć nowe dzielnice w zachodniej części. Wyznaczył on do tego zadania francuskich architektów. Zbudowano tam liczne luksusowe wille i apartamenty, oraz siedziby ministerstw. Niebawem po szerokich alejach zaczęły jeździć tramwaje.

W czasie okupacji wojsk brytyjskich i późniejszej kolonizacji trwała budowa nowych dzielnic. Skonstruowano nowoczesny kanał, i dzielnice mogły powstawać również na terenach pustynnych. Zaludnienie miasta szybko wzrastało: z 374 000 w 1882 roku do 1 312 000 w 1937 roku. W mieście osiedlało się coraz więcej Europejczyków. Doprowadziło to do budowy katedr, które kontrastowały ze starymi, arabskimi meczetami.

Gdzie w Kairu

Kair możemy podzielić na cztery główne części. Jest to stary Kair, centralny Kair, islamski Kair i okolice. Główne atrakcje turystyczne znajdują się na wschodnim brzegu Nilu.

Sercem nowoczesnego miasta jest centrum z piękna architektura z XIX wieku. Centrum jest dynamiczne, ma dużo sklepików z upominkami. W tej części znajdziemy wyjątkowe Muzeum Egiptu, które koniecznie trzeba zwiedzić. Znajduje się tam ponad 100 tys. Pamiątek i artefaktów z czasów starego Egiptu. Jeżeli mają Państwo kilka dni na zwiedzenie Kairu, to warto ten czas podzielić na zwiedzenie tego muzeum, a wcześniej zaplanować, które ekspozycje wymagają naszej większej uwagi. Jest tu galeria, klejnoty starego Egiptu, mumie i wiele, wiele innych.

Stary Kair powstał jeszcze przed powstaniem miasta i znajdują się tutaj wczesne rzymskie i chrześcijańskie zabytki. W tej części miasta należy nosić zakryte ramiona i długie spodnie, bo inaczej nie dostaniemy się do żadnego obiektu zabytkowego. Jest tutaj kilka interesujących kościołów, synagog i meczetów. Można zwiedzić także interesujące muzeum.

Część islamska przypomina krajobraz znany z baśni „Tysiąca i jednej nocy”. Ta część, to miasto w mieście. W jej krajobrazie dominują minarety. Podczas spacerów wąskimi uliczkami można pełną piersią wdychać zapach ziół i przypraw z targowisk. I tutaj też ważne jest odpowiednie ubranie.

W islamskim Kairze jest kilkaset obiektów zabytkowych. W pierwszym rzędzie warto odwiedzić meczet Al-Azhar, który wraz z uniwersytetem istnieje już prawie tysiąc lat. Już podczas pierwszego spaceru napotkają Państwo wiele interesujących miejsc, a wśród nich Muzeum Sztuki Islamskiej.

Kair ma dwie wyspy na Nilu. Południowa nazywa się Roda, a położona bardziej na północ – Gezira. Na niej zbudowana została także wieża i opera.

Piramidom w Gizie poświęcamy oddzielny rozdział >>

Możliwości podróżowania po Kairze jest wiele – autobusy, minibusy, rzeczne autobusy, tramwaje, taksówki…Zaleca się szczególnie jeździć metrem, bo to jedyne taki środek komunikacji w całej Afryce.

Najnowsze informacje...

19.07.2012 Mumifikacja
22.05.2012 Sfinks
20.04.2012 Golf v Egipcie

Ostatnio na forum...

20.03.2012 Wycieczki fakulatywne
18.01.2012 Hurghada 22.04.11
18.01.2012 Zemsta Faraona?
26.10.2011 Egipt-swietny kontakt!!!!
13.08.2011 przejazdy busem w Egipcie

Najnowsze zdjęcia...

Kair nocą
hotel w czasie
świątynia
Nil
Sfinks