Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl

Egipt - Asuan

(Strony) > > > Asuan

To miasto jest oddalone ok. 900 kilometrów od Kairu. Powstało w miejscu, gdzie znajduje się dużo granitu, który wykorzystywany był do budowy piramid w Gizie. To także był koniec świata dla Egipcjan – brama do czarnego lądu. Karawany przywoziły tutaj złoto, kość słoniową i niewolników. W czasach cesarstwa rzymskiego do Asuanu wysyłano niepożądanych obywateli. Było to miasto wygnańców. Dzisiaj jest to ulubione miejsce wypoczynku.

Najlepszym okresem na urlop w tym regionie jest zima. Wówczas w Asuanie jest sucho i ciepło, a średnia temperatura powietrza wynosi 26 stopni Celsjusza. W lecie jest to już ponad 40 stopni, co nie stwarza najlepszych warunków do zwiedzania miasta.

Gdzie w Asuanu

Atrakcyjna dla turystów jest część miasta położna nad brzegiem Nilu. Widok z tego miejsca jest wspaniały. Oprócz tego można zobaczyć zabytki z czasów Faraonów i grecko-rzymskiego panowania oraz ogrody botaniczne czy Nubijskie Muzeum.

Jest tutaj przedstawiona historia Nubii od czasów prahistorycznych do chwili obecnej. W Asuanie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych klasztorów w Egipcie. Klasztor św. Simeona pochodzi z VII wieku i kiedyś służył 300 mnichom oraz 100 pielgrzymom. Budowla sama w sobie jest fascynująca, a atrakcję stanowi także widok na piękną okolicę.

Tama wodna w Asuanu

Wielu osobom wraz z nazwą Asuan kojarzy się tama. Została ona zbudowana w okresie 1892-1902 z miejscowego granitu. Jej zadaniem było zwiększenie zapasów wody i regulacji Nilu, co wiązało się bezpośrednio ze wzrostem egipskiej populacji. Tama nie jest tylko źródłem wody, ale i energii elektrycznej, która przesyłana jest do całego Egiptu.

Z tamą związane jest Jezioro Nasera, które jest największym sztucznym akwenem na świecie. Jest też miejscem pobytu ptactwa, a na jego brzegu spotkać można gazele i lisy. W okolicznych mieliznach nie brak krokodyli.

Okolice Asuanu

Około 280 kilometrów od miasta Asuan, na brzegu jeziora Nasera znajduje się Abu Simbel. Są tam dwie świątynie, które często uważane są za najpiękniejsze w całym Egipcie. Pierwotnie Ramsess II planował je zbudować na brzegu Nilu. Podczas budowy tamy jednak ich lokalizacja została na szczęście zmieniona. Wielka świątynia w Abu Simbel została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosła Ptahowi. Tworzyła ona rozległy kompleks, wchodzący nawet 56 m w głąb skały. W rzeczywistości jednak, jej wejścia strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, podpierając ścianę fasady, świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa – jego matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek.

Do ciekawostek związanych z Wielką Świątynią należy zjawisko zachodzące dwa razy w roku. W dniach 19 lutego i 21 października wschodzące słońce oświetla wizerunek Amona-Ra i Ramzesa, po chwili także Re-Horachte. Jedynie wizerunek Ptaha nigdy nie jest oświetlony promieniami słońca – jak przystało na bóstwo ciemności. Po przeniesieniu świątyni udało się zachować to zjawisko, choć niestety przesunięte o 1 dzień.

Najnowsze informacje...

19.07.2012 Mumifikacja
22.05.2012 Sfinks
20.04.2012 Golf v Egipcie

Ostatnio na forum...

20.03.2012 Wycieczki fakulatywne
18.01.2012 Hurghada 22.04.11
18.01.2012 Zemsta Faraona?
26.10.2011 Egipt-swietny kontakt!!!!
13.08.2011 przejazdy busem w Egipcie

Najnowsze zdjęcia...

Kair nocą
hotel w czasie
świątynia
Nil
Sfinks