Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl Egipt - Travelon.pl

Egipt - Aleksandria

(Strony) > > > Aleksandria

Aleksandria to drugie pod względem wielkości miasto Egiptu i ma ok. 3,8 mln mieszkańców. Rozciąga się na wybrzeżu o długości prawie 20 kilometrów.

Historia Aleksandrii

Aleksandria, a także Al.-Iskandrija powstała w 332 roku p.n.e. , a jej założycielem był król Aleksander Macedoński.

Miasto to uważał za wielkie centrum kulturalne i polityczne. Po jego śmierci Aleksandria stopniowo rozrastała się i stawała się ważnym ośrodkiem handlowym na trasach pomiędzy Europa a Azją. Natomiast pod względem architektury może śmiało konkurować z Atenami i Rzymem.

Największe znaczenie miał w Aleksandrii rozkwit intelektualny. Tutaj przyjeżdżali najwięksi uczeni, literaci i filozofowie. Słynna biblioteka posiada cenne zbiory. Wielkość i sławę miasta symbolizowała latarnia morska, którą uważano za jeden z siedmiu cudów świata.

Znacznie Rzymu i Aleksandrii stało się niemalże identyczne za czasów rządów Kleopatry. Pod rzymską władzą stała się największym ośrodkiem kulturalnym Morza Śródziemnego. Jednak od IV wieku miasta zaczęło upadać. Nie tylko w konsekwencji głodu, wojen, ale także z tego powodu, iż chrześcijaństwo stało się w Imperium Rzymskim oficjalną religią. Niszczono wówczas wszystkie obiekty niechrześcijańskie. Z pięknego miasta, w którym żyło prawie milion mieszkańców, została tylko wioska rybacka. Większość zabytków zostało zniszczonych.

Dopiero w XIX wieku Pasza Mohammad Ali przywrócił prestiż, połączył z Nilem i wybudował nowe miasto. Aleksandria ponownie stała się miejscem światowego centrum intelektualistów. Z czasem prawie 40 proc. mieszkańców stanowili obcokrajowcy. Trwało to aż do rewolucji Nassera w 1952 roku, bo od tego momentu rozpoczęły się masowe wyjazdy z tego kraju.

Gdzie w Aleksandrii

Wielka szkoda, że we współczesnej Aleksandrii znajdziemy tylko stosunkowo niewielką liczbę słynnych zabytków. Jest jeszcze kilka znanych muzeów, które przypominają czasy rzymskim i greckie.

Jednym z nich jest grecko-rzymskie muzeum, które znajduje się w samym centrum miasta. Można zobaczyć tam 40 tys. artefaktów, które pochodzą z czasów od założenia miasta przez Arabów w 640 roku. Jest tam też 25 miejsc, które ugruntowały wpływ zachodniej kultury.

Historię od starożytności, do lat najnowszych, można zobaczyć w aleksandryjskim Muzeum Narodowym. Królewskie kosztowności ukazują przepastny tryb życia króla Faruga, który słynął z ekstrawagancji.

Duża biblioteka, która była symbolem miasta i posiadała w swoich zbiorach ponad pół miliona tomów, została zastąpiona nową Aleksandryjską biblioteką, wspaniałą budowlą na miarę XXI wieku. Według planów ma być tutaj zgromadzonych 8 mln tomów. Oprócz tego będzie tutaj planetarium, muzeum i sale wystawowe. Ta budowla ma symbolizować swoim kształtem wschód słońca.

W Aleksandrii jest wiele miejsc godnych uwagi. Przykładem może być rzymski amfiteatr, nekropolia, katakumby Kom al-Shuqafa i wiele innych budowli.

Transport w Aleksandrii

Transport miejski to autobusy, minibusy i tramwaje, co pozwala na swobodne przemieszczanie się w każdej okolicy. W tramwajach jest zwykle jeden wagon wydzielony dla kobiet. Najwygodniej jednak można podróżować taksówką.

Okolice Aleksandrii

W okolicach Aleksandrii znajduje się miasto Rosseta, gdzie znaleziono nagrobek na podstawie którego odkryte zostały tajemnice hieroglifów. Płytę znaleźli żołnierze Napoleona, a obecnie znajduje się ona w Brytyjskim Muzeum w Londynie. Hieroglify rozszyfrował w 1822 roku Francuz Jean Francois Champollion i w ten sposób wyjaśnił tajemnice starego Egiptu.

Osobliwą architekturę Rossety, przypominającą osmańskie imperium można podziwiać także na miejscowych domach handlowych.

Ładne plaże z białym piaskiem i piękne turkusowe morze znajdziemy w mieście Marsa Matruh. Przyjeżdża tutaj na wypoczynek wielu Egipcjan. Po sezonie jest tutaj mało ludzi i można spędzić tutaj spokojny wypoczynek.

Najnowsze informacje...

19.07.2012 Mumifikacja
22.05.2012 Sfinks
20.04.2012 Golf v Egipcie

Ostatnio na forum...

20.03.2012 Wycieczki fakulatywne
18.01.2012 Hurghada 22.04.11
18.01.2012 Zemsta Faraona?
26.10.2011 Egipt-swietny kontakt!!!!
13.08.2011 przejazdy busem w Egipcie

Najnowsze zdjęcia...

Kair nocą
hotel w czasie
świątynia
Nil
Sfinks